Na co uważać wybierając męską teczkę?
Choć zakup teczki może wydawać się zadaniem niezbyt skomplikowanym, osoby decydujące się na taki krok przyznają, że niejednokrotnie mają do czynienia z wyzwaniem, któremu nie jest wcale łatwo sprostać. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że teczka nie może być jedynie rozwiązaniem praktycznym. Musi być dopasowana również do stylu danej osoby będącej jej użytkownikiem.
Na szczęście, możemy liczyć na kilka trafnych porad, które z pewnością pomogą w wywiązaniu się z tego zadania. W pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, że dziś teczki męskie mogą mieć dziesiątki krojów i kolorów. Nie można też narzekać na brak materiałów wykorzystanych do ich produkcji.
Rodzaje
Tym jednak, co w największym stopniu różnicuje kolejne teczki, są ich rodzaje. Mamy więc do czynienia między innymi z neseserami, aktówkami, listonoszkami, torbami lekarskimi oraz z kopertówkami, a lista ta wcale nie jest kompletna.
Neseser
Neseser jest walizką przeznaczoną przede wszystkim do noszenia w niej dokumentów, ma więc regularne, prostokątne kształty. Często wzmacnia go ramka wykonana z tworzywa sztucznego lub aluminium, a bywa i tak, że jest wyposażony w specjalny zamek szyfrowy. Ten typ teczki często możemy spotkać u polityków i dyplomatów, którym zresztą zawdzięcza to, że w wielu kręgach do dziś funkcjonuje właśnie jako dyplomatka. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj teczki możemy mieć pewność, że dokumenty nie ulegną uszkodzeniu. Minusem jednak może się okazać to, że neseser jest noszony w dłoni, co nie każdemu może odpowiadać.
Aktówka
Aktówka jest najbardziej klasycznym rozwiązaniem. Jeszcze nie tak dawno była praktycznie jedyną torbą po którą sięgali mężczyźni i do dziś kojarzy się z przedstawicielami świata biznesu. Wewnątrz posiada przynajmniej kilka przegród ułatwiających transport dokumentów i drobnych gadżetów.
Listonoszka
Listonoszka jest znacznie bardziej pojemna, a jej znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim porządny pasek, dzięki któremu bez problemu da się ją zarzucić na ramię. Zwykle torby tego typu odznaczają się też dużą wytrzymałością, można więc nosić w nich nadspodziewanie dużo rzeczy.
Kopertówka
Kopertówka jest z kolei teczką niewielką, często określaną też mianem zminiaturyzowanej listonoszki. Jest przeznaczona przede wszystkim do przenoszenia niewielkich przedmiotów.
Torba lekarska
Od niedawna za osobny model uznaje się też torby lekarskie, a więc takie, które można rozpinać na dwie strony. Są one dość pojemne, a choć niewiele różnią się od teczek, po które lekarze sięgali w dziewiętnastym wieku, są wybierane wyjątkowo chętnie. Oczywiście, nie są skierowane jedynie do medyków.
Materiały
Jeśli już zdecydujemy, jakiego rodzaju teczka w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania, możemy zastanowić się również nad tym, z jakiego materiału powinna być wykonana. Tu dominuje skóra uważana za materiał doskonały lecz dość drogi. Zwykle mamy przy tym do czynienia z dwoma rodzajami skóry, każdy z nich ma więc nieco inne właściwości. Skóra licowa jest wyprawiana na gładko, dzięki czemu teczki wykonane z niej mają charakterystyczny połysk. Z kolei zamsz jest wyrobiony od drugiej strony i ma tak zwaną strukturę mchu.
Od niedawna modny jest też nubuk – skóra wyprawiana tak, aby przypominała bardzo gładki, a jednocześnie delikatny meszek. Obecnie skóra naturalna ma jednak godnego przeciwnika. Na miano takie zasługuje skóra syntetyczna słusznie ciesząca się dużym zainteresowaniem kupujących. Jest tańsza od naturalnej. Jeszcze niedawno mówiono o tym, że niska cena oznacza niewysoką trwałość, dziś jednak z wolna zapominamy o tym problemie, a skóra charakteryzuje się coraz większą odpornością na uszkodzenia.