Jak dbać o skórzaną aktówkę?

6 marca 2018

Zadbana męska aktówka

Choć wielu panów podchodzi do tej kwestii ze sporym sceptycyzmem, szybko okazuje się, że jako właściciele męskiej aktówki wcale nie potrzebują aż tak wiele czasu, aby się z nią zaprzyjaźnić. Aktówka natychmiast jest więc przez nich postrzegana jako trudna do zastąpienia torba, którą powinien posiadać każdy elegancki mężczyzna.

Jeśli zaś tak się sprawy mają, nie ulega wątpliwości, że należy o nią dbać. Troska ta staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z torbą, która została wykonana z prawdziwej skóry. Nawet w takiej sytuacji możemy jednak liczyć na satysfakcjonujące rezultaty.

 Prawidłowe użytkowanie podstawą długowieczności

Nie da się ukryć, że każdy mężczyzna może pochwalić się takimi częściami swojej garderoby, z których jest zwyczajnie dumny. W takim przypadku dbanie o nie jest czymś naturalnym. Aktówka zasługuje na takie miano. Nie dość, że jest elegancka, to jeszcze zapewnia mężczyźnie prestiż i respekt, o jakim trudno mówić w przypadku innych toreb. Oczywiście, efekty takie są widoczne przede wszystkim wówczas, gdy ona sama jest utrzymana w należytym porządku. Nawet najdroższe przedmioty nie zdają się przecież na wiele, jeśli są zaniedbywane. Aktówki są wygodne, funkcjonalne i eleganckie, już w momencie ich zakupu należy jednak uświadomić sobie, że wymagają właściwej pielęgnacji, a tym samym należy chronić je choćby przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Tu szczególnie zgubnym może się okazać działanie silnego słońca i mrozu. Jeśli dobieramy męską torbę, duże znaczenie powinno mieć więc dla nas to, w jakich okolicznościach najczęściej będziemy ją wykorzystywać. Inaczej dba się o aktówkę, która podróżuje z nami samochodem i tylko raz na jakiś czas jest z niego wyciągana, a inaczej o taką, która zawsze towarzyszy nam w pieszej wędrówce, w czasie której zmienne warunki atmosferyczne nie maja większego znaczenia. Aktówka niekiedy służy też mężczyznom w zastępstwie parasola, choć już na wstępie wypada podkreślić, że takie jej traktowanie może się okazać wyjątkowo szkodliwe.

Pielęgnacja skórzanej aktówki

Jak dbać o skórzaną aktówkę męską krok po kroku

Jeśli liczymy się z tym, że będziemy używać aktówki codziennie, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zachowała swoje atuty przez wiele lat, musimy pogodzić się z tym, że cel taki da się zrealizować jedynie z wykorzystaniem produktu najwyższej jakości. Jeśli jednak planujemy używanie aktówki jedynie od czasu do czasu, nie musimy stawiać na najdroższe rozwiązania pod warunkiem, że co jakiś czas przypomnimy sobie o zabezpieczeniu skóry przed pękaniem oraz wysychaniem. Impregnowanie wyrobów ze skóry może odbywać się na dwa sposoby. Znacznie wygodniejszy zakłada używanie tak zwanych produktów dedykowanych. Ich dostępność nie jest dziś problemem, bez trudu więc możemy je znaleźć choćby w tych sklepach, w których sprzedawana jest galanteria skórzana.

Jeśli nasza aktówka nie jest rozwiązaniem tanim, najbezpieczniejszą z opcji wydaje się zaopatrzenie się w specjalistyczne kosmetyki, te bowiem zagwarantują pielęgnację na odpowiednio wysokim poziomie. Jeśli nie chcemy wydawać aż tak dużych pieniędzy, a stosowanie domowych sposobów nam nie przeszkadza, możemy skorzystać ze starej metody. Najpierw ewentualne zabrudzenia należy wówczas potraktować gumka od ołówka, potem zaś wodą, do którą wcześniej dodano niewielką ilość octu. Nie można zapominać o tym, że skóra musi być czyszczona wilgotną, a nie mokrą szmatką. Tłuste plamy także można wyeliminować domowymi sposobami, pomaga przy tym zarówno terpentyna, jak i sok z cebuli. Z kolei nabłyszczanie skóry stanie się łatwiejsze, jeśli skorzystamy z pomocy olejku rycynowego, który jest ceniony choćby dlatego, że jest bardziej delikatny niż pasty do skóry.

image

Michał Sowiński

Redakcja mu-mu.pl