Na co uważać wybierając aktówkę?

14 marca 2018

Cechy dobrej aktówki

Wielu osobom wydaje się, że zarówno torebki, jak i inne stylowe dodatki, są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Tymczasem aktówki i nesesery już od lat nierozerwalnie wiążą się z ludźmi na najwyższych stanowiskach – biznesmenami, prawnikami oraz dyrektorami. Mamy do czynienia z wąską grupą społeczną, nic więc dziwnego, że panowie przez dłuższy czas nie interesowali się w jakiś szczególny sposób przypisanymi jej atrybutami.

Teraz jednak czasy się zmieniają. Systematycznie rośnie zatrudnienie w branżach, w których obowiązuje dress code. Nawet jednak, jeśli się tak nie dzieje, oczekuje się od nas szyku i elegancji. Nic więc dziwnego, że i wśród panów rośnie zainteresowanie aktówkami, idealnie sprawdzającymi się wówczas, gdy na spotkanie trzeba zabrać dokumenty, a do pracy – zbiór notesów, telefon i organizer. Co ciekawe, aktówka okazuje się być jedną z najstarszych toreb wykorzystywanych przez panów. Jej obecna forma różni się jednak od tego, czym była pierwotnie i dziś aktówka nie przypomina już dość topornego w swoim kształcie pudełka przeznaczonego do przenoszenia dokumentów.

Co wcale nie mniej interesujące, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku uważano, że noszenie aktówki przystoi jedynie mężczyznom. Uważano przy tym, że już samo zabieranie aktówki ze sobą wysyłało otoczeniu czytelną informację na temat statusu, jaki posiada dany mężczyzna. Obecnie aktówka jest wysoko ceniona przede wszystkim ze względu na swoją użyteczność, a w związku z tym także panie wcale od niej nie stronią. Dziś jest to zresztą jeden z elementów stroju nierozerwalnie kojarzącego się z eleganckim mężczyzną. Niemal wszyscy pamiętamy jeszcze czasy, w których korzystano z niej jedynie po to, aby przenosić w niej dokumenty. Dziś jednak, dzięki licznym przegrodom, problemem przestaje być transport w takiej torbie laptopa, komórki oraz przynajmniej kilku gadżetów.

Cechy dobrej aktówki

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak wybrać naprawdę prestiżową aktówkę, powinny mieć na uwadze to, że obecnie ogromne znaczenie wydaje się mieć zarówno materiał, z jakiego jest ona wykonana, jak i sama staranność wykonania. Mężczyźni nie zapominają także o funkcjonalności omawianej tu torby sięgając przede wszystkim po produkty, które spełniają to założenie.

Elegancka aktówka skórzana

Aktówki obecnie produkowane są przede wszystkim ze skóry cenionej wysoko jako materiał solidny, trwały i wyjątkowo elegancki. Tylko do nas zależy jednak to, czy zdecydujemy się na skórę zamszową, licową, czy też na nubuk. Modne są tez aktówki wykonane z eko-skóry, choć ich właściciel muszą liczyć się z tym, że często są to rozwiązania o obniżonej jakości.

Materiał ma bardzo duże znaczenie podczas wyboru aktówki, wcale nie mniejsze dotyczy jednak również jakości jej wykonania. Trudno chwalić rozwiązanie charakteryzujące się postrzępionymi szwami, które w dodatku rozchodzą się. Przy zakupie warto upewnić się, czy szwy są dodatkowo laminowane, co będzie kolejnym atutem oglądanego modelu. Nie można zapominać i o tym, że aktówka powinna posiadać naprawdę solidny zamek. Najlepiej stawiać w tym wypadku na rozwiązanie metalowe unikając zamków plastikowych jako mniej trwałych. Metal powinien też dominować w przypadku klamer, sprzączek oraz zatrzasków.

Jak dbać o aktówkę?

Nawet najlepsza aktówka nie zda się też na wiele, jeśli nie będzie się o nią odpowiednio dbać. Jeśli więc planujemy prać ją w pralce, musimy mieć świadomość tego, że nie jest to dobre rozwiązanie. Najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą jeszcze przed zakupem i zaopatrzyć się w dedykowane środki czyszczące. Przy stosowaniu domowych metod warto zachować szczególną ostrożność.

image

Michał Sowiński

Redakcja mu-mu.pl